Fotky

Básně

Recenze

Hudba

Zaujalo mě

___________________________________________________________________________________________________________________

Nightwish - 30.4. 2012 - Praha

2. června 2012 v 15:32 | Evilly |  Recenze

Po tříletém čekání se k nám opět přijeli podívat finští Nightwish. Svoje velkolepé metalové představení nám předvedli v pražské Tesla aréně 30. dubna 2012 spolu s předskokany Eklipse a Battle Beast.


Protože mi mé zdravotní problémy tentokráte nedovolili zhostit se úlohy ječícího blázna v prvních řadách, usadili jsme se s přítelem na tribuně, abychom si celý koncert užili takzvaně "tváří v tvář" hudebníkům. To mi ale tolik nevadilo, Nightwish jsem už viděla jednou, ze 2. řady v roce 2009 na mém oblíbeném festivale Masters of Rock, kde ale bohužel zpěv Anette, postižený nemocí, nebyl vůbec přesvědčivý.

První rozehřávací kapelou byli EKLIPSE, skládající se ze 3 houslistek a jedné basistky. Tato kapela hraje především cover verze známých kapel (In the end - Linkin Park, Clocks - Coldplay). Tyto slečny mají velmi zajímavou image a k dobru jim v Praze přispělo také to, když všem přítomným dokázaly, že v jejich podání může být i Lady GaGa poslouchatelná (cover Paparazzi). Druhými předskokany byli heavymetalový Battle Beast. Kapelu bych charakterizovala jako klasický "true" metal ve stylu Manowar. Ovšem je tu jedna zajímavost, v čele totiž nestojí frontman ale "fronwoman" s démonicky silným hlasem. Tuto energickou ženu, doprovázejí ostré kytarové rify dovedené téměř k dokonalosti. Jedinou slabší stránkou jsou texty, které jsou na mě příliš jednotvárné a nepropracované.

Pak přišla konečně ta část večera, na kterou všichni čekali. Před pódiem se objevila roztrhaná opona signalizující začátek celého velkolepého divadla. Na ní se objevila promítaná silueta muže v houpacím křesle - Marca Hietaly, jenž zpíval melancholickou Taikatalvi. Celá opona spadla až při druhé Storytime, kde se už ukázal i zbytek Nightwish a hlavně zpěvačka, která ukázala neuvěřitelný hlasový pokrok.

Nutno podotknout, že celý koncert provázela neuvěřitelná produkce světel a ohňostrojů, k nimž si kapela s sebou přivezla i obrovskou televizi, která doladila atmosféru jednotlivých písní k naprosté dokonalosti.

Co se jednotlivých skladeb týče, zazněla zde i tvorba jak z minulého alba Dark passion play (Amaranth, The Islander, Last of the wilds), tak tvorba starší (Planet Hell, Over the hills and far away, Come cover me, …) a i akustická Finlandia. Jako highlighty celého koncertu bych hodnotila součastné skladby I want my tears back a hlavně Scaretale, kde Olzon skvěle ztvárnila představu čarodějnice. Jediné co bych Nightwish vytkla, je absence neohraných skladeb z prvních alb.

Až na tuto drobnou vadu byl pro mne tento monstrózní koncert neopakovatelným zážitkem, který mne kompletně přesvědčil o kvalitách jejich "nové" lead-vocalistky i neumírajícím duchu skladeb Tuomase Holopainena (kapelník, klávesista a autor většiny skladeb). Pro všechny, kteří tento koncert propásli mám nadějnou zprávu: Nightwish se zde opět ukážou v létě na festivale Masters of rock, který navštíví už po třetí. A pokud by se někdo nedostal ani tam, může očekávat alespoň mnou prožitý zážitek v příštím reportu.

Setlist:
1. Intro - Taikatalvi
2. Storytime
3. Wish I had an angel
4. Amaranth
5. Scaretale
6. Slow, love, slow
7. I went my tears back
8. Come cover me
9. The Crow, the owl and the dove
10. The Islander
11. Nemo - acoustic
12. Last of the wilds
13. Planet Hell
14. Ghost river
15. Dead to the world
16. Over the hills and far away
17. Finlandia
18. Song of myself
19. Last Ride of the Day
20. Outro - Imaginaerum
 


Komentáře

1 MarcoM MarcoM | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:07 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama